KRZYSZTOF FRANASZEK
OBIEKT 24
Fasada budynku oraz dziedziniec przed Centrum Kultury
ul. Peowiaków 12
instalacja
Obiekt umieszczony na fasadzie budynku Centrum Kultury nad głównym wejściem. Rzeźba – postać człowieka, naturalnych wymiarów, przedstawionego z rozłożonymi ramionami. Co ciekawe, w zależności do prezentacji, pojawia się co najmniej kilka kulturowo czytelnych interpretacji: w pozie stojącej lub zawieszony (gest ukrzyżowania, leżący twarzą do ziemi – obezwładnienia, zatrzymania, odebrania wolności).
Krzysztof Franaszek urodził się w 1981 roku w Lublinie, mieszka i pracuje w Warszawie. Artysta tworzy rzeźby, instalacje i rysunki. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006), posiada stopień doktora habilitowanego sztuk pięknych (2021). Od 2006 roku pracuje w macierzystej uczelni. Był stypendystą w pracowni Christiana Jankowskiego w Staatliche Akademie der Bildenden Künste w Stuttgarcie (2005) oraz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009, 2018, 2020).
Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych, m.in. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2021); Galeria Casa Matei Corivin, Cluj-Napoca, Rumunia (2021); Galeria Le Guern, Warszawa (2019, 2021); CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (2013), Galeria Studio, Warszawa (2009). Brał również udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą m.in. w: New Museum w Nowym Jorku (2008); Asian Art Biennale w Bangladeszu (2018); BWA w Lublinie (2009); IX Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Petersburgu (2009); Kunst Museum – Staatliche Akademie w Stuttgarcie (2005). Ponadto realizował projekty artystyczne w przestrzeni miejskiej w Polsce, Holandii, Niemczech i Litwie.
Krzysztof Franaszek to znany polski artysta konceptualny, którego prace należą do wielu kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, w kolekcji PKO Banku Polskiego oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Tworząc obiekty rzeźbiarskie, zapisy wideo i instalacje, Franaszek analizuje interakcje między człowiekiem a otaczającą go przestrzenią. Interesują go opozycje, wynikające ze zderzenia twórczej energii z destrukcyjnymi siłami czasu i natury. Motyw miasta jest również obecny w pracach artysty: analizując naturę człowieka i jego relacje ze sztucznie stworzonym środowiskiem, Franaszek tworzy totemy, instalacje i abstrakcje. Odzwierciedlają one tematykę natury ludzkiej i jej adaptacji w różnych przestrzeniach.