Tomasz FLOREK
TOTEMIT
Rynek 12
Kamienica Konopniców
rzeźba
Rzeźba w formie totemu nawiązuje do przedstawienia prasłowiańskiego boga Światowida ze Zbrucza. Pierwotnie rzeźba występuje w parze z drugim totemem tworząc wspólną kompozycję.
Oryginalnie „składa się z dwóch filarów, które ustawione naprzeciw siebie tworzą bramę – starożytny symbol mistycznego doznania i wieczności. Sam totem przypomina prasłowiańskiego boga. U szczytu znajdują się zwróceni w cztery strony świata bohaterowie. Północ to Apollo, bóg piękna, światła, życia, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patron sztuki i poezji, przewodnik Muz. Południe to Herakles, heros będący patronem siły, bohaterów, sportowców, zdrowia, płodności, handlu. Wschód to Perun, bóg nieba, słońca, ognia, kowalstwa. Natomiast zachód to Wesel, bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła, kupców, bogactwa. Drugi filar to fantastyczni bohaterowie z gier i komiksów, uosobienie współczesnych mitów”.
Na podstawie Student ASP został magistrem na Kopcu Kościuszki (wyborcza.pl)
Tomasz Florek – urodzony w Rzeszowie w 1991 roku. Ukończył Technikum Plastyczne w Rzeszowie na kierunku Metaloplastyk. Studiował grafikę na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie studiował na ASP w Krakowie na Wydziale Rzeźby i pracuje w studiu tatuażu i piercingu. Przy projektowaniu i robieniu tatuaży sięga do tego, co pasjonuje go w rzeźbie – struktura i organiczność. „Totemity” – to tytuł jego pracy dyplomowej z 2017 r., inspirowanej słynnym posągiem Światowida ze Zbrucza. Artysta poświęcił ją mitom, dawnym i współczesnym oraz paradygmatom bohatera. Na miejsce obrony wybrał Kopiec Kościuszki ze względu na symbolikę miejsca, upamiętniającego jednego w największych polskich bohaterów. W swoim dorobku Florek ma już kilka zrealizowanych wystaw indywidualnych i zbiorowych.